havajske-masaze.jpg

Havajské masáže

lomi lomi / milující ruce

Havajská masáž je z kategorie luxusních typů masáží. Již názvu je zřejmé, odkud k nám přišla. Také je nazývána Lomi – Lomi (v doslovném překladu „milující ruce“). Původem vzniku byl havajský tradiční a posvátný tanec Hula, jež využívá především pohybů předloktí.

Bylo nebylo

Havajská masáž je poselstvím dávné minulosti Havajců. Na těchto ostrovech se odedávna používala filozofie HUNA (Healing Using Natural Abilities), v překladu „léčení používáním přírodních schopností“na základě sedmi jejích principů:

  1. Svět je tím, čím jej chceme vidět.
  2. Není žádných omezení.
  3. Energie proudí tam, na co se soustřeďujeme.
  4. Teď je okamžik moci.
  5. Milovat znamená být šťastný
  6. Všechna síla pochází zevnitř.
  7. Účinnost je mírou pravdy.

Jejím smysl byl ve všeobecném návratu k harmonii a lásce. Čili „nestačí mít jen milující ruce (lomi lomi) ale i milující srdce“. Touto filozofií se řídila i havajská masáž, ve smyslu: „Ho´omoe wai kahi ke kao´o“ což v překladu znamená „společně cestujme stejně tak, jak voda plyne jedním směrem“.

Což do puntíku samu havajskou masáž vystihuje. Dříve byla praktikována pouze mezi tamním panstvem, ale to byla nejen masáží, ale doslova rituálem, jež měl trvání až několik (i 4 dny) dní a velice podstatné bylo kdo ji prováděl. Dle filozofie HUNA pak - jestliže je pohyb a dotyk prodchnut láskou, je i ona masáž (rituál) dvojnásob léčivá a účinná. Postupně se z ní vyvinula taková masáž s technikami a znalostmi dalších kultur jak je známa dnes.

Havajská masáž

Začíná vleže na břiše, masáží zadní části nohou, hýždí a následně zad a pak hlavy. Využívá se při ní hlavně masáž za pomoci předloktí, loktů, prstů a dlaní, kdy je velmi důležitá váha, těžiště těla, ale i pohyb nohou. Je vedena důslednými tahy, tlaky a hmaty na bázi velkých ploch.

Tak je dosaženo většího tepla i rychlejšího odblokování energetických toků v těle. I z tohoto důvodu je vhodná rovněž pro jedince s robustnější postavou a sportovce. Úplná podstata vychází z přirozeného rytmu celé masáže, kdy při pohledu na maséra jsou jeho pohyby a kroky hodně ladné a ne nepodobné tanci.

K masáži je nutná dobrá znalost fungování lidského těla, svalů a umístění vnitřních orgánů. Patří k velmi šetrným typům masáží jak pro masírovaného, tak pro maséra. Havajská masáž napomáhá uvolnění nejen energetických bloků, ale i ztuhlých svalů na těle a vnitřního napětí.

Mění se tahy i tlaky na tělo, dle jednotlivce a jeho obtíží, je mu přizpůsobená. Havajské masáži se říká též perla mezi masážemi, spolu s použitými vonnými oleji a tudíž aromaterapií, je úžasným prožitkem.

Není u ní určen žádný systém, ten si vytváří každý masér sám na základě podstaty samotné masáže a potřeb masírovaného. Po dobře provedené masáži vzniká velmi příjemný pocit uvolnění a harmonie.

Přínos havajských masáží:

  • Posiluje a vyrovnává krevní oběh.
  • Uvolňuje ztuhlé svalstvo těla.
  • Zbavuje organismus vnitřního napětí.
  • Pomáhá správnému fungování lymfatického systému.
  • Má velmi relaxační a hluboce uvolňující efekt.
  • Odstraňuje únavu.
  • Přispívá k detoxikaci lidského těla a celého organismu.
  • Uvolňuje klouby a kloubní spoje.

Kdy není havajská masáž vhodná?

Havajská masáž je nevhodná

  • pro těhotné
  • při veškerých horečnatých nemocech, nachlazení, chřipce a angíně
  • časně po operacích i při jakýchkoliv zánětlivých stavech, ranách, modřinách
  • u křečových žil, kožních vyrážek a popálenin

Havajské masáže v Česku

V České republice je zaznamenána havajská masáž až v roce 2003. Je tedy stále dosti nová a málo známá, rychle však vzrůstá její oblíbenost i um těch, co ji praktikují. Důležité pro zájemce o ni je, aby vybraní terapeuti a maséři měli certifikát k jejímu provozování.

Smyslem této masáže v rámci prastaré filozofie Huna i západního pojetí, je uvidět člověka jako celek, nejen určitý problém na těle a přizpůsobit se jeho individualitě. Pak je havajská masáž využita správně - coby rychlá a účinná pomoc.